Osviežujúci tvarohový koláč

Osviežujúci tvarohový koláčPod týmto názvom si ho pamätám z detstva. Ako deti sme ho milovali, hlavne tú „žltú vrstvu“ na vrchu, čo sa tvárila ako želatína. Mama tento koláč radila pravidelne do svojho nedeľného repertoáru, keď mala dostatok tvarohu. V prípade tohto koláča totiž platí priama úmera – čím viac tvarohu, tým je lepší. V podstate na jeho množstve až tak nezáleží, čo znamená, že ak máte tvarohu viac, vôbec to nevadí. Koláč je skvelý, keď je mierne zachladený, vtedy naozaj vystihuje svoj názov – je neskutočne osviežujúci. Svojou sviežou farbou sa hodí aj na veľkonočný stôl, takže ak hľadáte recept na jednoduchý koláčik, ktorý sa vďaka zdobeniu premení na skutočný dezert, máte po starostiach. Budem rada, ak ho vyskúšate a dáte vedieť, ako vám chutil :)

 

Na korpus potrebujeme:

6 vajec

6 PL kryštálového cukru

6 PL polohrubej múky

2 PL kakaa

½ prášku do pečiva

100 ml oleja

 

Na tvarohovú plnku potrebujeme:

250g hrudkovitého tvarohu

500 g krémového roztierateľného tvarohu (použila som polotučný)

250 g masla

1 cukor s pravou vanilkou

7 PL práškového cukru

štipku čerstvo strúhanej citrónovej kôry

 

Na želatínu potrebujeme:

1 l pomarančového džúsu

7 PL kryštálového cukru

80 g Zlatého klasu (2 balíčky)

Osviežujúci tvarohový koláč

Postup je naozaj veľmi jednoduchý – celé vajcia vyšľaháme s cukrom. Ak chcete deťom urobiť radosť, pokojne ich vyfúknite, aby si mohli vajíčka ozdobiť. Vajcia s cukrom vyšľaháme do peny. Kým sa vajíčka v miske mixujú, vo vedľajšej miske zmiešame múku, prášok do pečiva a kakao. K vajíčkam pridáme olej, prešľaháme a pridáme suchú zmes. Nalejeme na plech vystlaný papierom na pečenie a pri 180 stupňoch pečieme asi 15 minút. Skúšame špáradlom. Po upečení papier stiahneme.

Pripravíme si tvarohovú plnku: zmäknuté maslo vymiešame s cukrom (práškovým aj vanilkovým) a pridáme tvaroh a citrónovú kôru. Dobre premiešame a natrieme na pripravený kakaový korpus.

Pripravíme si želé: V ½ litri džúsu rozmiešame cukor a dáme variť. V druhej polovici džúsu rozmiešame Zlatý klas. Do horúceho osladeného džúsu pomaly nalievame zmes so Zlatým klasom a varíme do zhustnutia. Nezľaknite sa bieleho povlaku, vo finále to bude vyzerať tak, ako na foto. Želé necháme mierne prechladiť a potom nalejeme na koláč. Necháme stuhnút ideálne do druhého dňa a potom krájame. Ozdobila som plátkom citróna a sušenými malinami.

Osviežujúci tvarohový koláč

Viac skvelých receptov nájdeš v mojich knihách a kalendároch.

moje knihy

 

Ako sa vám tento recept páči?

Pridaj komentár