PALACINKY S OPITÝMI KARAMELOVÝMI JABĹČKAMI

PalacinkyMáte už na dnešné popoludnie vymyslený dezert ku káve? Že sa vám nechce zapínať rúru? Ani netreba, skúste tieto jemné palacinky s opitými karamelovými jabĺčkami (alebo s hruškami), ktoré nahradia nedeľný múčnik v plnej kráse. Alebo aj neskoré raňajky.

Potrebujeme:

110 g hladkej špaldovej celozrnnej múky

štipka soli

2 vajcia

lyžicu cukru

5 lyžíc oleja

300 ml mlieka

 

Na opitý karamel potrebujeme:

1 cm plátok masla (z veľkého 250 g masla)

3 lyžice trstinovéhovo cukru

brandy podľa chuti

jablká/hrušky

škoricu

Do misy nasypeme múku, štipku soli, cukor, zmiešame a prilejeme mlieko, rozklepneme celé vajíčka a pridáme olej. Vypracujeme jemné cesto redšej konzistencie. Necháme postáť asi 30 minút, aby sa cestíčko nažilo. Potom smažíme klasicky na panvici potretej olejom.

Kým sa pečú palacinky, pripravíme si karamelovú omáčku. V hrnci rozpustíme maslo s cukrom a miešame, kým omáčka nezhnedne. Môže dôjsť k tomu, že budete chvíľu miešať hmotu čudnej mastnej konzistencie, nebojte sa však, bude to OK. Keď je cukor hnedý, veľmi opatrne prilejeme brandy, odstúpime, pretože to bude veľmi prskať. Za stáleho miešania hmotu spojíme, ak je cukor príliš tuhý, pridáme teplotu na sporáku, rozpustí sa. Vymiešame riedku hmotu, do ktorej vložíme jabĺčka so škoricou, dobre premiešame a podusíme asi 10 – 15 minút.

Palacinky servírujeme s jabĺčkami a s omáčkou, môžeme i s jogurtom, arašidovými maslom, či s hrozienkami – každý podľa svojej chuti. Dobrú chuť!

 

Viac skvelých receptov nájdeš v mojich knihách a kalendároch.

moje knihy

 

Ako sa vám tento recept páči?

Pridaj komentár